Istotną kwestią w projektowaniu łazienek jest wybór urządzenia do podgrzewania wody. O ile mamy dostęp do centralnego ogrzewania problem nas nie dotyczy. Nie każdy jednak ma ten komfort. Pojawiają się wówczas dylematy i pytania.
Eksperci odpowiadają na kilka najczęściej zadawanych pytań związanych z funkcjonowaniem i eksploatacją elektrycznych ogrzewaczy wody.
Ile czasu potrzeba, aby podgrzać wodę?
W podgrzewaczach przepływowych uzyskujemy dostęp do gorącej wody praktycznie kilka sekund po odkręceniu kranu. W urządzeniach pojemnościowych należy uruchomić grzałkę mniej więcej kilkadziesiąt minut przed planowanym użytkowaniem. Szybkość podgrzania w tym przypadku zależy także od mocy i wielkości zbiornika ogrzewacza. Im większy zbiornik a mniejsza moc, tym proces trwa dłużej.
Prąd i woda. Czy to nie jest niebezpieczne?
Użytkowanie elektrycznych ogrzewaczy wody jest całkowicie bezpieczne. Trzeba jednak pamiętać o zdrowym rozsądku i zasadzie ograniczonego zaufania. W końcu to tylko urządzenie. Warto zwracać uwagę na szczelność i dobre zaizolowanie zasobnika. W przypadku ogrzewaczy przepływowych, montowanych w bliskim sąsiedztwie miejsca poboru, należy zwrócić uwagę na stopień ochrony IP. Parametr ten informuje o szczelności obudowy urządzenia. Ogrzewacz o stopniu ochrony IP 25 można umieścić nawet w kabinie prysznicowej. Woda nie jest w stanie mu zaszkodzić. Stopień IP 24 wytrzymuje tylko nieznaczne zachlapania. Ogrzewacze o mniejszym stopniu IP nie powinny być umieszczane w bezpośrednim sąsiedztwie wanny.
Czy aby podłączyć elektryczny ogrzewacz muszę mieć specjalną instalację elektryczną?
I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, jaki model ogrzewacza jest przewidziany w projekcie łazienki. Standardowy pojemnościowy ogrzewacz wody nie wymagają odmiennej instalacji elektrycznej. Urządzenie jest wyposażone w grzałkę, której moc zazwyczaj nie przekracza 2 kW. Ogrzewacz pojemnościowy podłącza się za pomocą wtyczki do zwykłego gniazda 230 V. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku ogrzewaczy przepływowych. Ogrzewacz przepływowy o mocy do 6 kW korzysta z tradycyjnej instalacji i gniazdka 230 V (zobacz ogrzewacze nadumywalkowe i podumywalkowe na stronie Dafi). Natomiast duże podgrzewacze przepływowe o mocy kilkunastu kW., które zapewniają komfort w dostępie do ciepłej wody, wymagają specjalistycznej instalacji elektrycznej trójfazowej oraz wysokiej mocy przyłączeniowej. Moc taką można osiągnąć podpisując stosowną umowę z dostawcą energii elektrycznej.
Czy jest możliwe stałe utrzymanie temperatury wody?
Urządzenia pojemnościowe zazwyczaj są wyposażone w termostaty i pokrętła z wartościami temperatury. Grzałka elektryczna podgrzewa wodę w zbiorniku do określonej wartości. W celu utrzymania temperatury na niezmiennym poziomie, grzałka załącza się automatycznie po zasygnalizowaniu przez termostat ochłodzenia wody.
Chciałbym mieć ciepłą wodę o poranku, ale nie grzać w ciągu nocy. Czy to możliwe?
Oczywiście, że tak. Nowoczesne podgrzewacze pojemnościowe posiadają funkcję automatycznego zegara sterującego, który umożliwia nastawienie uruchomienia grzałki o określonej porze. Dzięki temu możemy ustawić podgrzewacz tak, aby o poranku mieć dostęp do ciepłej wody.
Jak wielki zbiornik powinienem zakupić dla 4-osobowej rodziny?
Przed zakupem podgrzewacza należy zastanowić się, jak będziemy użytkować wodę. Pytanie to dość często jest zadawane przez projektantów łazienek. Musimy się zdecydować i opowiedzieć za oszczędnym gospodarowaniem lub komfortowym i praktycznie nieograniczonym dostępem do ciepłej wody. W pierwszym przypadku dla czteroosobowej rodziny wystarczy zasobnik o pojemności od 60 do 120 litrów. W drugim przypadku przy standardowym wyposażeniu łazienki powinniśmy zdecydować się na pojemność w granicach 240 litrów. Jeżeli projekt łazienki przewiduje zarówno kabinę prysznicową oraz wannę, warto wybrać zasobnik nie mniejszy niż 300 litrów.