Home » Remont » Konstrukcja podłóg

Konstrukcja podłóg

Podłoga – w opinii laików – uchodzi za konstrukcję niezwykle prostą i nieskomplikowaną.

wylewkaNie ma w tym nic dziwnego, ponieważ większość z nas podłogę widuje gotową – wyłożoną płytkami, panelami, deskami czy wykładziną dywanową. Wówczas widzimy kawałek prostej, równej przestrzeni i nawet nie przyjdzie nam do głowy, by pomyśleć o tym, co znajduje się w środku. Jak zatem zbudowana jest podłoga – konstrukcja, po której stąpamy przecież każdego dnia?

Czym jest właściwie podłoga?

Tak jak powiedzieliśmy, przeciętny człowiek podłogą nazywa to, co widzi, to po czym stąpa. Jak się okazuje, profesjonalna nazwa tego, co widzimy nazywana jest posadzką. Czym zatem jest podłoga? Podłoga to konstrukcja wielowarstwowa, którą układa się na stropie lub gruncie. W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia, stosuje się różne układy warstw z odpowiednio dostosowanych materiałów. Posadzka jest zatem częścią podłogi, ale nie nią samą. Układa się ją na warstwie podkładowej. Może pełnić funkcję wyrównującą, nośną oraz dociskową dla warstw poniższych – izolacji cieplnej, przeciwwilgociowej, akustycznej. Podsumowując, podłoga może składać się z następujących warstw:

  • podkładu,
  • izolacji (cieplnej, akustycznej, przeciwwilgociowej, przeciwwodnej, paroszczelnej),
  • warstwy wyrównawczej,
  • posadzki (deski, panele, kamień, płytki ceramiczne, wykładzina tekstylna).

Podkład

Sposób wykonania warstwy podkładowej nie jest taki sam dla wszystkich rodzajów podłóg. Metoda pracy nad wykonaniem podkładu zależy od rodzaju ułożonych izolacji, od konstrukcji stropu oraz od planowanego pokrycia podłogi. Fachowcy wyróżniają następujące rodzaje podkładów:

Wylewane – podkłady wylewane formowane są na miejscu, poprzez wylanie odpowiedniej masy. W pomieszczeniach mieszkalnych używa się do tego zwykłej zaprawy cementowej (czyli wypełnieniem jest piasek). Niemniej jednak zwykła masa cementowa jest przesiąkliwa, dlatego też w pomieszczeniach narażonych na działanie wody, albo tam, gdzie ma być zainstalowane ogrzewanie podłogowe, używa się betonu (tu wypełnieniem jest żwir lub pospółka). Podkład wylewany można formować bezpośrednio na stropie (około 3 cm). Pomoże to wyrównać nierówności, jakie na stropie się znajdują. W nowoczesnych budynkach pomiędzy warstwą stropu a podkładu, znajduje się izolacja (cieplna, akustyczna). Wówczas, by zapobiec przemieszczaniu się podkładu, jego warstwa powinna mieć minimum 4 cm.

Pływające – podkłady pływające powinny mieć grubość od 3,5 do 5 cm, w zależności od tego, jaką ściśliwością charakteryzuje się materiał izolacyjny. Specjaliści zalecają wykorzystywanie zapraw anhydrytowych. Anhydryt to odwodniona postać podkładu wylewanego. Jest on znacznie bardziej wytrzymały, co pozwala na wykładanie dużo cieńszych warstw. Związany z podłożem może mieć jedynie 1-2,5 cm grubości, oddzielony warstwą izolacyjną – 2,5-3 cm. Niewątpliwą zaletą zaprawy anhydrytowej jest to, że podkład właściwie się nie kurczy. Nie trzeba więc pozostawiać specjalnych szczelin (tzw. szczelin konstrukcyjnych), jak to bywa w przypadku spoin cementowych.

Gotowe płyty podkładowe: płyty wiórowe, pilśniowe, gipsowe, gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe. Gotowe „suche” podkłady są niezwykle wygodne. Szczególnie polecane są przy remoncie, kiedy istotnym problemem staje się wyniesienie wszystkich mebli z danego pomieszczenia. Gotowe płyty umożliwiają wyłożenie podłogi warstwami, dzięki czemu meble możemy przemieszczać jedynie w obrębie danego pokoju. Płyty te doskonale nadają się również do układania w drewnianych stropach belkowych, których obciążenie nie może być większe, aniżeli 200 kg/mkw (czyli cement odpada). Gotowe płyty można również wykładać w różnych warunkach atmosferycznych, np. w czasie mrozów.

Izolacja

Cieplna, akustyczna – najczęściej stosowanym materiałem do izolacji cieplnej jest styropian, który należy układać zawsze pod podkładem. Do izolowania cieplnego rzadziej – ale jednak – używa się wełny mineralnej skalnej. Należy wybierać te, które przeznaczone są właśnie do stosowania na podłogi. Oprócz izolacji cieplnej, wełna ma również właściwości izolacji akustycznej.

Przeciwwilgociowa – stosuje się ją w tych miejscach, w których przewiduje się przenikanie wody w postaci rozproszonej, czyli właśnie wilgoci lub też w pomieszczeniach mokrych, w których nie przewiduje się zalegania wody na posadzce, czyli np. w łazienkach. Najczęściej stosowaną warstwą przeciwwilgociową jest folia w płynie.

Przeciwwodna – jest niezbędna w przypadku podkładów ułożonych wprost na gruncie. Ma ona postać dwóch warstw rolowego materiału bitumicznego (papy) albo folii polietylenowej, ułożonych z odpowiednim zakładem i sklejonych lub zgrzanych.

Paroszczelna – ma zapobiegać przenikaniu pary wodnej od podłogi, dlatego też stosuje się ją nad pomieszczeniami, w których powietrze zawiera dużo pary wodnej, np. nad pralnią. Stosuje się ją bezpośrednio na stropie.

Wylewki samopoziomujące

Wylewki samopoziomujące to zaprawy, które wylewa się bezpośrednio na podkład cementowy lub betonowy. Zanim wyschną i stwardnieją na dobre, mają postać płynną, dlatego też bardzo wygodnie się je rozprowadza. Zdarza się, że wylewki samopoziomizujące służą już jako warstwy użytkowe, jednak ze względów estetycznych nadają się raczej do garażów czy warsztatów.

Serwis prezentuje wszystko co związane z pomieszczeniami w których wykorzystuje się materiały, jak: płytki ceramiczne, glazura, mozaika, akcesoria i materiały montażowe. Omawiamy aranżacje wnętrz i dodatki dekoracyjne. Znajdziesz tu też wiele cennych porad. Polecamy wypróbowanych fachowców i prosimy o informowanie innych o swoich pozytywnych doświadczeniach.
Serwis prezentuje wszystko co związane z pomieszczeniami w których wykorzystuje się materiały, jak: płytki ceramiczne, glazura, mozaika, akcesoria i materiały montażowe. Omawiamy aranżacje wnętrz i dodatki dekoracyjne. Znajdziesz tu też wiele cennych porad. Polecamy wypróbowanych fachowców i prosimy o informowanie innych o swoich pozytywnych doświadczeniach.
Prezentacja produktów, zawarta na stronie internetowej, nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.