Zwykłe czy kompaktowe?
Kiedy planujemy zakup mieszkania możemy w pewnym momencie przekonać się że jednak nie będzie nas stać na tak dużą przestrzeń jak myśleliśmy. Z tego prostego powodu że według banku nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej. Jaką zatem alternatywę wybrać na rynku nieruchomości by zagwarantować sobie komfort a jednocześnie też zmieścić się w budżecie?
Oferta deweloperów
Odpowiedzią deweloperów na zmieniającą się sytuację i malejącą zdolność kredytową klientów, są mieszkania kompaktowe. Ich ideą jest zmieszczenie jak największej ilości pomieszczeń na metrażu który charakterystyczny jest dla kawalerki. Stąd coraz częściej można trafić na oferty mieszkań 40 metrowych, w których, jest salon, kuchnia jak również oddzielne sypialnie. Co zyskuje się wybierając właśnie takie rozwiązanie? W pierwszej kolejności przestrzeń która jest przystosowana do potrzeb rodziny z dzieckiem, czy nawet dziećmi. Rozdzielona sypialnia rodziców, pokój dziecięcy i kuchnia to możliwość zachowania komfortu przy zdecydowanie niższej cenie oraz mniejszych kosztach utrzymania nieruchomości. To argument który przemówi do każdego.
Aranżacja
Mieszkania kompaktowe mają może i mniejszą przestrzeń ale dającą się w łatwy sposób aranżować. Dzięki cienkim ściankom działowym które można przestawiać i w różny sposób konfigurować. Coraz częściej też w ofercie firm projektujących meble pojawiają się komplety mebli rozkładanych, dedykowanych dla mieszkań kompaktowych. Taka opcja dopasowania mieszkania do indywidualnych potrzeb sprawia że później samo mieszkanie łatwiej jest sprzedać. Z racji tego że nabywca będzie mógł je przerobić według własnego uznania. Także kupując mieszkanie kompaktowe nie tylko zapewnia sobie rodzina odpowiednią oszczędność ale też ma pewność co do tego iż nie będzie problemów z jego zmianą.
Na którym piętrze?
Przymierzając się do zakupu mieszkania zastanawiamy się nad wieloma kwestiami, zaczynając od tego czy będziemy poszukiwać na rynku pierwotnym czy wtórnym, a kończąc na kolorze kafelków w kuchni. Jedną z kwestii jest też sama lokalizacja czyli piętro na którym mieszkanie ma się znajdować. Tu powinniśmy pamiętać że w zależności od tego w jakiej kamienicy, w jakim budownictwie będziemy mieszkanie wybierać inne argumenty będą miały znaczenie. Najpowszechniejsze rozgraniczenie jeżeli chodzi o dobór piętra związane będzie z tym czy kupujemy na rynku pierwotnym czy wtórnym.
Rynek wtórny
Obecnie cały czas największym zainteresowaniem na rynku wtórnym cieszą się lokale budowane w latach 70 i 80, zatem najczęściej w wysokich blokach z płyty. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup w takiej lokalizacji najlepiej będzie jeżeli wybierzemy mieszkanie między 1 a 3 piętrem. Za takim wyborem przemawia przede wszystkim komfort. Mieszkania parterowe są zwykle tak nisko że ich wnętrze widoczne jest z ulicy. Natomiast wyższe kondygnacje to konieczność korzystania z windy jak również związane z tym niedogodności. Warto zapamiętać iż w związku z tym inaczej kształtują się ceny mieszkań, te na kondygnacjach między 1 a 3 są droższe od parterowych i wszystkich powyżej. Zatem jeżeli podstawowym argumentem wyboru ma być cena przeglądać powinnyśmy oferty mieszkań o 4 piętra w górę.
Rynek pierwotny
Jeżeli chodzi o nowe budownictwo, to za wyborem mieszkań parterowych oraz na niższych piętrach będzie również przemawiała cena. Mamy to do czynienia z odwróceniem sytuacji, mianowicie w nowych domach najdroższe są mieszkania położone na wyższych piętrach. Z tego powodu że są to wizytówki całych inwestycji. Są zatem większe, prestiżowo wykończone, posiadające duże tarasy, dające wręcz możliwość założenia ogródka. Także jeżeli zależy nam na nowym mieszkaniu ale niedrogim wybierzmy parterowe. Gdy zaś chodzi nam o prestiż i nie przejmujemy się ceną wówczas sprawdzajmy oferty na mieszkania z wyższych kondygnacji.