Ogrzewanie zapewnia ciepło w pomieszczeniu, kiedy na zewnątrz nie jest go wystarczająco, w dzisiejszych czasach jesteśmy do niego przyzwyczajeni. Niezależnie od typu ogrzewania w naszym domu, spodziewamy się wrócić w zimowy dzień i móc się ogrzać. Jednak jak się to wszystko zaczęło?
Ogień i początki pieca
Ogrzewanie dla człowieka zaczęło się około 75 tysięcy lat temu, to właśnie wtedy człowiek opanował korzystanie z ognia. Na początku w formie ogniska, które z czasem było udoskonalane poprzez obłożenie go kamieniami, a z czasem spojenie ich gliną. W takim palenisku ciepło utrzymywało się nawet po wygaszeniu ognia. Następnym krokiem było zamknięcie paleniska od góry i odprowadzenie spalin na zewnątrz. W ten sposób rozpoczęła się budowa pieców i kominów. W ten sposób ognisko było bezpieczniejsze do utrzymania w domu, mniej ryzykujące podpalenie lub zatrucie dymem.
Miejscowe urządzenia ogrzewcze
W Średniowieczu kamienne piece wypierane były poprzez coraz sprawniejsze i ozdobniejsze piece kaflowe. Piece stalowe, które są stosowane do dziś, zaczęto budować już w XVII wieku. Takie typy urządzeń ogrzewczych noszą nazwę miejscowych urządzeń ogrzewczych, ponieważ wytwarzane i magazynowane w nich ciepło promieniuje i ogrzewa przestrzeń pomieszczenia, w którym się znajduje.
Ogrzewanie centralne
W następujących wiekach rozwój i doskonalenie sposobów ogrzewania doprowadziło do powstania centralnego ogrzewania, które mogło ogrzewać wiele pomieszczeń naraz, np. w blokach mieszkalnych. Pozwalało to na eliminację wpływu miejscowych urządzeń na czystość ogrzewanych pomieszczeń, a także uciążliwość dostarczania paliwa na górne kondygnacje wysokich budynków.
Ogrzewanie centralne polega na wytworzeniu ciepła w jednym miejscu w budynku i rozesłaniu go przy pomocy czynnika grzewczego jakim jest najczęściej woda do pozostałych pomieszczeń grawitacyjnie lub z zastosowaniem pomp. Początkowym źródłem ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania stały się kotły węglowe umieszczone w kotłowniach wytworzonych w piwnicach budynków mieszkalnych. To rozwiązanie stwarzało jednak szereg zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi jak i dla środowiska naturalnego.
Ogrzewanie systemowe
Żeby zniwelować zagrożenia ogrzewania centralnego powstało ogrzewanie systemowe. Ciepło sieciowe, zwane inaczej systemowym, jest ciepłem produkowanym w dużych obiektach takich jak ciepłownie czy elektrociepłownie, w postaci gorącej wody bądź pary wodnej. Dzięki temu pieców powstawało mniej, ponieważ jedna ciepłownia ogrzewa wiele budynków. To rozwiązanie jest również bardziej ergonomiczne ze względu na paliwo oraz bardziej ekologiczne. Ciepło systemowe to najbezpieczniejszy sposób ogrzewania mieszkań, budynków użyteczności publicznej oraz powierzchni przemysłowych i handlowych, dlatego w dzisiejszych czasach jest najczęściej używanym sposobem ogrzewania.