Coraz częściej spotyka się w projektach architektonicznych naturalne materiały budowlane. Wykorzystuje się je nie tylko w prywatnych domach czy mieszkaniach, ale także w biurowych przestrzeniach. To bardzo estetyczne rozwiązanie, które dodaje charakteru każdemu pomieszczeniu. Jest luksusowe oraz ociepla klimat wnętrza. Kamień naturalny najlepiej prezentuje się, gdy jest ozdobą jednej ściany lub konkretnego elementu we wnętrzu pomieszczenia. Należy pamiętać, że naturalne materiały budowlane są stosunkowo drogim rozwiązaniem, a ich montaż wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Rozsądną alternatywą będzie jednak fornir kamienny, który posiada równie dobre właściwości oraz dobrze się prezentuje.
Fornir kamienny i jego historia
Fornir kamienny jest materiałem budowlanym, który zaczął być popularny w latach 90. XX wieku. Jego pomysłodawcą jest Gernot Ehrlich, który niemal przypadkowo wpadł na pomysł na taki rodzaj dekoracji. Tworzył stoły i fontanny z płyt MDF, na które mocował kamienne tabliczki za pomocą żywicy epoksydowej. Kiedy odrywał te tabliczki, to zaciekawiły go pozostawiane ślady. Tak właśnie powstał materiał budowlany nazywający się fornirem kamiennym, który Ehrlich dopracowywał przez dłuższy czas, aby był najlepszej jakości. Dzięki temu materiałowi można stworzyć świetną dekorację wnętrza. Montaż nie jest trudny, ponieważ fornir kamienny nie jest zbyt ciężkim materiałem. Doskonale imituje naturalny kamień.
Jak powstaje fornir?
Wydobywane skały są poddawane obróbce mechanicznej. W pierwszej kolejności wygładza się go i rozwarstwia. Poddaje się go wysokiej temperaturze, co pozwala na stworzenie bardzo cienkich warstw kamienia – nawet grubości papieru. Do ostudzonych warstw nakleja się specjalną siatkę z włókna szklanego. To wzmacnia kamień przed popękaniem. Stosuje się także żywicę poliestrowej dla umocnienia struktury forniru. Dla wygody podczas transportu można zwijać go w rolki.
Stosowanie forniru kamiennego
Fornir kamienny posiada wyjątkowe właściwości oraz estetycznie się prezentuje, zatem jest chętnie wykorzystywany jako dekoracja wnętrz. Wykazuje odporność na wilgotność oraz wiele czynników zewnętrznych. Może być wykorzystywany w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka. Świetnie prezentuje się jako dekoracja wybranej ściany czy jakiegoś elementu wyposażenia, np. murku. Ciekawostką jest, że można wykorzystywać go jako okleina do mebli. Nie jest jednak odporny na wysokie temperatury, dlatego powinien być oddalony od kuchenek czy kominków. Dobrym rozwiązaniem jest także zaimpregnowanie go odpowiednim środkiem, aby wydłużyć jego żywotność. Fornir kamienny występuje w różnych wzorach kolorystycznych, zatem można dopasować go do wystroju wnętrza. Przy wyborze fornirów kamiennych zachęcamy do odwiedzenia sklepu https://fornirykamienne.pl/
Fornir kamienny – zalety i wady
Fornir kamienny jest bardzo wytrzymałym materiałem. Jego elastyczność to bardzo mocna zaleta. Można zatem arkusz forniru kamiennego zwijać, a jego struktura nie zostanie naruszona. Nie popęka, więc nie trzeba martwić się jego transportem. Nie ma problemu, aby naklejać duże arkusze na ściany. Dobrze sprawdzi się jako okleina do dużych powierzchni, jak ściany czy nawet mebli. Jest świetną alternatywą dla naturalnego kamienia, ponieważ skutecznie go imituje. Jest przede wszystkim bardziej budżetowym rozwiązaniem. Jest ponadto odporny na promieniowanie ultrafioletowe, zatem nie trzeba się obawiać pojawiających się odbarwień. Ważną kwestią jest rozwijanie go w temperaturze pokojowej, ponieważ w niższych może popękać. Z drugiej strony nie można wystawiać go na działanie zbyt wysokich temperatur.
Materiał zewnętrzny