Rynek urządzeń do aranżacji wnętrz intensywnie się rozwija. Jeśli chodzi o projektowanie łazienek, producenci również nie śpią. Coraz modniejsze staje się montowanie baterii termostatycznych. Jednakże dla wielu konsumentów użytkowanie baterii termostatycznej napawa niepewnością.
Czy aby na pewno urządzenie działa poprawnie? Jak je prawidłowo obsługiwać? Czy istnieje ryzyko poparzenia? Na te oraz inne pytania odpowiedzą z pewnością dokładnie eksperci z salonów łazienkowych. My przybliżamy dziś ogólne zasady.
Jak działa bateria termostatyczna?
W standardowej baterii nawannowej czy prysznicowej, pożądaną temperaturę wody uzyskujemy poprzez umiejętne mieszanie wody gorącej oraz zimnej. Wykorzystujemy do tego – w przypadku baterii dwuuchwytowej – kurki z wodą ciepłą oraz zimną oraz – w przypadku baterii jednouchwytowej – dźwignię, którą ustawiamy w odpowiednim poziomie. Bateria termostatyczna robi te rzeczy za nas. Sekret tkwi w umieszczonym w środku termostacie, który steruje procesem mieszania wody zimnej oraz ciepłej. W momencie otwarcia zaworu baterii następuje otwarcie zimnej i ciepłej wody. W komorze mierzona jest temperatura ciepłej wody, która w zależności od potrzeby mieszana jest z zimną w odpowiednich proporcjach. Za czynność tę odpowiada termostat.
W jaki sposób ustawia się temperaturę w baterii termostatycznej?
W każdej baterii termostatycznej znajduje się pokrętło z podziałką w stopniach Celsjusza. Wystarczy przed otwarciem lub w trakcie pracy ustawić odpowiednią dla siebie temperaturę wody. Czynność ta jest banalnie prosta i nie stanowi żadnego problemu.
Jaką temperaturę wody mogę ustawić w baterii termostatycznej?
W nowoczesnych bateriach termostatycznych istnieje możliwość regulacji temperatury wody od 20°C do 60°C. Dotyczy to zarówno baterii nawannowych, jak i prysznicowych. Taki wachlarz możliwości umożliwia każdemu użytkownikowi skorzystanie z ulubionej temperatury wody. Doskonale nadaje się także do namaczania przed praniem ręcznym.
Jak szybko osiągnę żądaną temperaturę wody?
Reakcja termostatu jest praktycznie błyskawiczna – jak zapewniają fachowcy z branży. Od momentu otwarcia zaworu do osiągnięcia zaprogramowanej temperatury nie powinno minąć dłużej niż kilka sekund. Jeśli czas oczekiwania się wydłuża, wówczas należy sprawdzić baterię, gdyż może być uszkodzona.
Czy bateria termostatyczna jest droga?
Zasadniczo ceny baterii termostatycznych są wyższe od standardowych. Za dobrej jakości baterię takich producentów jak Roca czy Grohe trzeba zapłacić od 1500 złotych, do nawet 2500 – 3000 złotych za specjalną baterię natryskową. Warto jednak zwrócić uwagę na żywotność i gwarancję producenta, która w większości przypadków jest i wiele dłuższa niż na standardowe baterie.
Czy baterie termostatyczną trzeba szczególnie czyścić?
Zasadniczo bateria termostatyczna nie wiele różni się w czyszczeniu od zwykłej baterii. Aby długo pozostała piękna, należy regularnie dbać o jej stan. Do pielęgnacji baterii producenci polecają specjalne pasty do czyszczenia. Zwracają jednak uwagę, że mleczka oraz proszki czyszczące mogą niszczyć baterie. Dodatkowo, w przypadku baterii termostatycznych należy czyścić oraz okresowo wymieniać filtry siatkowe, które chronią jej wnętrze przed zanieczyszczeniami z sieci wodociągowej.