Mozaika pierwotnie była sposobem dekorowania powierzchni mająca postać ornamentu lub starannie poskładanego z drobnych elementów obrazu. Wykonywana z mniejszych lub większych kawałków ceramiki lub szkła a nawet kamyków. Używane do tego materiały mogły mieć różnorodną kolorystykę i dowolnie użytą fakturę. Tak dobrane elementy składowe przyklejane zostawały do podłoża i po zastygnięciu tworzyły mocną strukturę o twardej powierzchni. Oprócz tego w ówczesnych czasach stanowiły ciekawy aspekt dekoracyjny. Zdobiono nimi wszelkie powierzchnie począwszy od podłóg, ścian a kończąc na sklepieniach budynków. Mogą mieć różną kolorystykę i formę zależna tylko od projektu i przeznaczenia. W obecnych czasach modna stała się glazura szklana, które zapewniają dobrą strukturę do czyszczenia, a także są niewątpliwie bardzo dobrym elementem dekoracyjnym w każdym pomieszczeniu. Pierwsze mozaiki datowane są na około 3 tyś lat p.n.e. nie stosowano wtedy jeszcze szkła lecz używano znajdowane odpowiednie kamyki lub inne drobne elementy składowe.
Materiały z których produkowana jest glazura szklana
Mozaiki wykonane są zazwyczaj ze szkła kwarcowego. Jest to szkło o bardzo dużej zawartości czystej krzemionki (min. 99,9%). Takie szkło jest odporne na działanie wody i kwasów (z wyjątkiem kwasu fluorowodorowego), ale mało odporne na działanie alkaliów. Jego wysoka temperatura topnienia i małym rozszerzalność cieplna sprawia, że jest ono odporne na nagłe zmiany temperatury.
Jak powstaje struktura na glazurze
Mozaika ze strukturą to rodzaj mozaiki szklanej, który powstaje w wyniku wypalenia szkła na specjalnych matrycach. Podczas wypalania na dnie szkła pozostaje na trwałe przestrzenny wzór tzw. relief. Mozaika strukturalna może stanowić całość lub wchodzić w skład wzorów. Dowolną strukturę można przygotować na kostkach standardowych oraz na kostkach typu RUSTIC (karbowanych).
Struktury tworzy się zarówno na glazurze szklanej, jak i listwach i panelach szklanych.
Odpowiednie płytki łazienkowe zapewnią interesujący wystrój każdej łazience.