Home » Rynek » Szklana łazienka – nierzeczywista rzeczywistość?

Szklana łazienka – nierzeczywista rzeczywistość?

Pomysłów na aranżacje wnętrz jest coraz więcej, a projektanci łazienek prześcigają się w coraz to bardziej ekstrawaganckich pomysłach.

szklana muszlaDziś nikogo nie dziwią już łazienki w czerni, nieszablonowe dodatki, udziwniona armatura łazienkowa. Nie dziwią, ale jednocześnie nadal niewielu z nas pokusi się na nietypowy projekt łazienki. Taka decyzja wymaga odwagi i – nie oszukujmy się – przede wszystkim zasobnego portfela. A co, jeśli nasz budżet jest ograniczony i nie stać nas na samoczyszczące się muszle klozetowe i wanny z telewizorami?

Specjaliści wraz z doświadczonymi projektantami łazienek zgodnie twierdzą, że do aranżacji interesującej i niestandardowej łazienki wcale nie potrzeba tak skrajnych udziwnień. Wystarczą dobrze wszystkim znane, jednak wciąż do końca nierozpoznane, materiały. Jednym z nich – który potrafi zmienić wnętrze w niecodzienną przestrzeń – jest właśnie szkło.

Kabina prysznicowa

Szklana kabina prysznicowa to standardowe rozwiązanie, które stosunkowo często znajduje zastosowanie w łazience. Jej dużą konkurencją jest z pewnością kabina z matowego szkła, którą o wiele łatwiej utrzymać w czystości, jednak zwykłe szkło wciąż nie traci na popularności. Prysznice prostokątne sprawdzą się w każdej łazience.

Szklana umywalka

Jednym z dość popularnych elementów armatury łazienkowej jest szklana umywalka. Pięknie prezentuje się, kiedy ma formę szklanej miski, która postawiona jest na szafce, choć projektanci łazienek znają bardziej szokujące pomysły. Jakie? Jednym z nich jest umywalka, pełniąca funkcję akwarium. Dzięki takiemu rozwiązaniu codzienna toaleta będzie nie tylko relaksującym doznaniem dla ciała, ale także ucztą dla naszych oczu!

Szklane szafki

szklana wannaSzklane szafki to doskonałe rozwiązanie do łazienki. Specjaliści pomijają tutaj względy estetyczne, które niewątpliwie wychodzą na pierwszy plan. Szkło jest wilgocioodporne, więc będziemy mieć pewność, że tropikalny łazienkowy klimat nie zniszczy ich struktury. Co więcej, na szklanych szafkach nie będą osadzać się pleśnie ani grzyby, co dodatkowo ochroni nas przed ewentualnymi infekcjami, których są one bardzo częstą przyczyną. Możemy wybierać pomiędzy szkłem przejrzystym a szkłem matowym, choć dzisiejsi producenci mebli łazienkowych znajdują kompromis i projektują szafki zarówno z elementami matowymi, jak i czystym szkłem.

Szklane półeczki

Szklane półeczki ładnie prezentują się w łazience. Miejscem, w którym najczęściej się je montuje, jest przestrzeń pod lustrem. Dzięki temu bez problemu będziemy mieli dostęp do podręcznych kosmetyków i przyborów toaletowych.

Szklana pokrywa do muszki sedesowej

Hitem ostatnich lat są szklane pokrywy do muszli klozetowych. Jednak zwykle nie ma ono czystej i przejrzystej faktury. Wtopione w pokrywę rozmaite elementy, np. muszle morskie, stanowią dodatkowe walory estetyczne.

Luksfery

Luksfery, czyli inaczej szklane pustaki, to bardzo modny w ostatnich czasach element dekoracyjny, który niezwykle często wykorzystywany jest w łazienkach. Ze szklanych pustaków możemy stworzyć niecodzienną kabinę prysznicową, oddzielić prysznic od wanny, czy też odseparować muszlę sedesową od reszty łazienki. Szczególną popularnością cieszą się pustaki kolorowe. Dzięki temu, że możemy je podświetlić, stanowią cudowną ozdobę i czynią łazienkę miejscem wyjątkowym, w którym nie sposób nie posiedzieć nieco dłużej.

Szklana przestrzeń w podłodze

Dla amatorów silnych emocji, projektanci łazienek znaleźli kolejne rozwiązanie, do realizacji którego niezbędna staje się tafla mocnego szkła. W podłogowym otworze możemy umieścić węża, ogromnego pająka lub inne egzotyczne zwierzę i przykryć go szkłem. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu, każda wizyta w łazience będzie niecodziennym doznaniem, które podnosi poziom adrenaliny do maksimum.

Wady i zalety szkła w łazience

Jak wynika z powyższych rozważań, szkło ma w łazience niezwykle szerokie zastosowanie. Jednak jak każdy materiał, ma swoje wady i zalety. Zacznijmy zatem od pozytywnych aspektów szklanych łazienek.

  • Szkło optycznie powiększa wnętrze – szkło szczególnie nadaje się do małych łazienek, ponieważ dzięki swoim właściwościom, optycznie powiększa nieduże wnętrza,
  • Bezpieczne – szklane elementy, które wykorzystuje się w łazienkach, są wykonane ze szkła hartowanego. Co to oznacza? Dzięki tej właściwości, w razie nagłego wypadku, szkło rozbije się na drobne kawałeczki o zaokrąglonych krawędziach, w związku z tym nikomu nie stanie się krzywda,
  • Podnosi prestiż – szkło, które wykorzystamy do urządzenia łazienki sprawi, że stanie się ona bardzo ekskluzywnym i prestiżowym wnętrzem.

Jednak szkło ma również swoje wady:

  • Trudno je utrzymać w czystości – szkło, jak i każdy inny materiał, stosunkowo szybko się brudzi. Jednak w przeciwieństwie do innych tworzyw, niezwykle trudno je doczyścić. Na szklanych umywalkach szybko pojawiają się zacieki z mydła. Podobnie jest z kabinami prysznicowymi. Do czyszczenia trzeba używać specjalnych środków, by nie pozostawały nieestetyczne smugi,
  • Szkło jest podatne za zarysowania – szkło łatwo jest zarysować, w związku z czym należy być bardzo ostrożnym podczas jego użytkowania oraz w trakcie sprzątania łazienki.
Serwis prezentuje wszystko co związane z pomieszczeniami w których wykorzystuje się materiały, jak: płytki ceramiczne, glazura, mozaika, akcesoria i materiały montażowe. Omawiamy aranżacje wnętrz i dodatki dekoracyjne. Znajdziesz tu też wiele cennych porad. Polecamy wypróbowanych fachowców i prosimy o informowanie innych o swoich pozytywnych doświadczeniach.
Serwis prezentuje wszystko co związane z pomieszczeniami w których wykorzystuje się materiały, jak: płytki ceramiczne, glazura, mozaika, akcesoria i materiały montażowe. Omawiamy aranżacje wnętrz i dodatki dekoracyjne. Znajdziesz tu też wiele cennych porad. Polecamy wypróbowanych fachowców i prosimy o informowanie innych o swoich pozytywnych doświadczeniach.
Prezentacja produktów, zawarta na stronie internetowej, nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.